Statewide Adverstising



NOTE TO VOTERS Consolidated Sample Ballot- General 2008

October 30th, 2008

Download a PDF of the Consolidated Sample Ballot

Federal Offices:
All voters in Sibley County vote for candidates for U.S. President & Vice-President, U.S. Senator and U.S Representative District 7.

State Offices:
All voters in the Cities of Gaylord, Gibbon and Winthrop and the Townships of Alfsborg, Bismarck, Cornish, Dryden, Grafton, Kelso, Moltke, Severance, Sibley, and Transit vote for candidates in State Representative District 23A.

All voters in the Cities of Arlington, Green Isle, Henderson and New Auburn and the Townships of Arlington, Faxon, Green Isle, Henderson, Jessenland, New Auburn and Washington Lake vote for candidates in State Representative District 25A.

Constitutional Amendment:
All voters in Sibley County vote for the Constitutional Amendment.

Judicial Offices:
All voters in Sibley County vote for judge candidates for Supreme Court (Associate Justice Seats 3 and 4), Court of Appeals (Seats 1, 8, 9, 10, 15 and 16) and 1st District Court (Seats 1, 5, 13, 15, 16, 17, 21, 22, 27, 28, 30, 31 and 32).

County Office:
All voters in Sibley County vote for candidates in Soil & Water Conservation District Supervisor District No. 2, 3, 4 and 5.

All voters in the City of Arlington and the Townships of Arlington and Kelso vote for candidates in County Commissioner District No. 2.

All voters in the City of Gaylord, and the Townships of Dryden and Sibley vote for candidates in County Commissioner District No. 3.

City Offices:
All voters in the Cities of Gaylord, Gibbon, Green Isle, Henderson, New Auburn and Winthrop vote for their respective candidates for Mayor.

All voters in the Cities of Arlington, Gaylord, Gibbon, Green Isle, Henderson, New Auburn and Winthrop vote for their respective candidates for Council Member.

City Questions:
All voters in the Cities of Gibbon and Winthrop vote for their respective Sunday Liquor question.

Township Offices:
All voters in the Townships of Alfsborg, Arlington, Dryden, Faxon, Henderson, Jessenland, Kelso, Sibley and Washington Lake vote for their respective candidates for Town Supervisor Seat B.

All voters in the Townships of Alfsborg, Arlington, Bismarck, Cornish, Dryden, Faxon, Grafton, Henderson, Jessenland, Kelso, Moltke, New Auburn, Severance, Sibley, Transit and Washington Lake vote for their respective candidates for Town Supervisor Seat C.

All voters in the Townships of Alfsborg, Arlington, Dryden, Faxon, Henderson, Jessenland, Kelso, Sibley and Washington Lake vote for their respective candidates for Town Treasurer.

All voters in the Township of Grafton vote for candidates for Town Clerk-Treasurer.

School District:
All voters in School District No. 2310 (Sibley East), School District No. 2365 (Gibbon-Fairfax-Winthrop), School District No. 2397 (Le Sueur-Henderson), School District No. 2859 (Glencoe-Silver Lake), and School District No. 2887 (McLeod West) vote for their respective candidates for School Board Member.

School Questions:
All voters in School District No. 108 (Central Public), School District No. 2397 (Le Sueur-Henderson) and School District No. 2887 (McLeod West) vote for their respective Referendum Revenue question.

Published October 30, 2008

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.